Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Bratislavský samosprávny kraj
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Oficiálne stránky FISA
Antidopingová agentúra Slovenskej republiky
Oficiálne stránky českého veslovania
Slovenský olympijský výbor

Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » M-SR na trenažéroch 2003

M-SR na trenažéroch 2003

V nedeľu 23.3.2003 posledným podujatím vyvrcholila séria zimných halových pretekov na trenažéroch Concept II, usporadúvaných pod hlavičkou Slovenského veslárskeho zväzu (SVZ) v spolupráci so Slovenskou asociáciou halového veslovania (SAHV). Celá naša seniorská a mládežnícka špička sa stretla v bratislavskom Dome športu pri zápolení o prestížne medailové pozície na Majstrovstvách Slovenska na veslárskych trenažéroch na 2000 metrovej trati.

 

Súťažilo sa zároveň na šiestich dráhach. Početná skupinka divákov a fanúšikov sledovala zápolenie premietané na plátne v reálnom čase. Krátko po 10:00 odštartoval prvý pretek. Majstrom Slovenska v kategórií dorastencov sa stal s časom 06:57.0 Richard Korec (VK Šintava) pred svojím bratom Romanom a klubovým kolegom Jurajom Gajdošíkom. Zlatú medailu v kategórii dorasteniek si jednoznačne vybojovala Beáta Bachárová (STU). Jej sestra Simona si taktiež jednoznačne počínala medzi juniorkami a cieľom prešla s časom 07:32.4, pred šintavskými veslárkami Holbíkovou a Bulejkovou.

 

Kvalitné výkony tento rok na trenažéroch podávajú i naši juniori. Miernym favoritom po poslednej regate bol Rastislav Jurík (STU). Jeho zaváhanie však na šampionáte využil Chatrnúch Matej (VK Šintava) a zvíťazil o necelé dve sekundy s časom 06:28,2. Piešťanec Lukáš Babač si v závese prišiel pre bronz.

 

Tradične najsledovanejšou býva kategória mužov. Seniori išli v troch jazdách, rozdelených podľa výkonnosti pretekárov. V prvej šestke sa stretli všetci adepti na medailové priečky. Favoritmi boli najmä Pavel Lackovič (STU) a Ján Žiška (SVK), ktorí nám svojimi tesnými súbojmi spestrili už nejeden halový pretek. Na päty im mali šliapať Pavol Kuhajda (TJ Piešťany) a Ondrej Hambálek (STU), nasledovaní Petrom Vajdom (STU) a Ľubošom Podstupkom (Filozof), ktorý štartoval za ľahké váhy.

 

Už od prvého záberu sprevádzala pretekárov nevídaná atmosféra. Lackovič vyrazil ihneď dopredu a po méte 500 metrov mal slušný náskok. Jeho excelentný štart a následné vedenie však nebolo výsledkom pretekárskej nerozvážnosti. Zainteresovaný divák spozoroval, že je to predzvesť pekného taktického boja. Lackovič a Žiška totiž svoju výkonnosť poznajú z nejedného spoločného tréningu. Jano Žiška začal postupne svoju stratu sťahovať. Krátko za hranicou 1500 metrov sa Žiška dostal do mierneho vedenia a okamžite začal nekompromisný súboj o halový titul. Mohutné povzbudzovanie divákov vyburcovalo oboch do maxima. Majstrom sa nakoniec stal len o 0,5 sekundy Ján Žiška, s vynikajúcim časom 6:04,4, pred strieborným Paľom Lackovičom.

 

To však v tejto jazde nebol jediný pol sekundový rozdiel. O bronzovú medailu totiž s rovnakým rozdielom a menšou časovou stratou na prvú dvojicu, videli diváci tvrdo bojovať Kuhajdu a Hambálka. Možno i hlasivky piešťanských fanúšikov pomohli Kuhajdovi dosiahnuť na stupienok víťazov s výborným časom 06:10,1. Za piate miesto v elitnej jazde a čas 06:20,8 si uznanie zaslúži nestarnúci Peter Vajda. Na šiestom mieste prišiel Ľuboš Podstupka, ktorý však zvíťazil v kategórií ľahkých váh.

 

Pozrieť sa na prvú jazdu seniorov prišiel i štáb Slovenskej televízie (STV). Televízia a i printové média často navštevujú najvýznamnejšie veslárske podujatia organizované SVZ, čo nesporne prispieva k propagácií veslárskeho športu. Je však škoda, ak sa v správach nevyskytnú presné informácie, navyše ak to pravdepodobne nie je chybou samotného média! V krátkom šote z finále mužov, ktorý uviedla STV vo svojich večerných správach v deň pretekov, okrem víťaza, nie len, že neuviedla ani jedného z dvoch ďalších medailových pretekárov, no navyše spomenula iného z tejto jazdy, ktorého výsledok vzhľadom na to, že štartoval za inú kategóriu nemožno uvádzať v týchto súvislostiach.

 

Rovnako napínavá bola i druhá jazda mužov. Vyrovnaný súboj o prvú pozíciu mali podľa všetkých predchádzajúcich tohtoročných podujatí zviesť Juraj Tomko (STU) a Michal Žiška (SVK). Juraj Tomko chytil opraty preteku do svojich rúk a systémom štart-cieľ zvíťazil a s časom 06:22,9 obsadil v kategórii seniorov celkové šieste miesto. Michal Žiška dovesloval v tejto jazde ako druhý s časom 06:28,5, nasledovaný Slobodom (TJ Piešťany), Paľom Žiškom (SVK), Strečanským (TJ Piešťany) a Ševčíkom (STU).

 

Ani pokročilý termín pretekov, kedy už väčšina pretekárov trénuje na vode, výkony nepoznačil. Práve naopak. Kvalitná zimná príprava sa pozitívne odrazila na výkonoch mnohých veslárov. Dosiahnuté časy, osobné rekordy a spokojnosť na tvárach trénerov sú predzvesťou úspešnej letnej sezóny nie len na slovenskej, ale dúfajme, že aj na medzinárodnej úrovni.

Vladimír Vanek

23.3.2003

Zdieľajte článok:   vybrali.sme.sk linkuj.cz pozrisi.sk facebook.com digg.com linkedin.com del.icio.us google.com mojelinky.sk

Diskusné fórum

Najnovšie príspevky:

Najdiskutovanejšie témy:

Dnes je nedeľa 28.11.2021, meniny má Henrieta  |  Stránky si práve pozerajú 2 ľudia.