Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Bratislavský samosprávny kraj
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Oficiálne stránky FISA
Antidopingová agentúra Slovenskej republiky
Oficiálne stránky českého veslovania
Slovenský olympijský výbor

Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » Najtesnejšie víťazstvo Oxfordu

Najtesnejšie víťazstvo Oxfordu

oxford-cambridgeV nedeľu 6.4.2003 Osemveslica Oxfordu porazila Cambridge v 149. ročníku populárnych univerzitných pretekov len o 30 centimetrov. Na trati dlhej viac než 4 míle sa tak zrodilo historicky tesné víťazstvo. Celý pretek bol vyrovnaný od štartu až do cieľa a 250 000 divákov (podľa BBC) na brehu rieky Temže sa malo na čo pozerať.

 

Posádka z Cambridge bola na hlavu ťažšia o 6,5 kg. Jej háčik Wayne Pommen si na tréningu v piatok zlomil zápästie po kolízii s riečnou loďou a postaral sa nechtiac o ďalší unikát. Nahradil ho totiž Ben Smith, ktorého nastúpením sa (popri bratoch Livingstonovcoch) na štarte objavila ďalšia súrodenecká dvojica, ktorej každý člen sedí v inej posádke.

 

Ani jedna loď nebola vo vedení viac než o dĺžku lode. Krátko po štarte sa vedenia ujali veslári z Oxfordu, no Cambridge ich vymenila tesne pred polovicou trate. Na značne rozbúrenej vode sa obe lode dostali neraz do tesnej blízkosti veslami, no kolízia z roku 2001 sa neopakovala.

 

Oxford získal vedenie a necelých 40 záberov pred cieľom sa zdala byť jeho pozícia neotrasiteľná. Cambridge však mohutne finišovala a cieľom prešli obe lode na "špičky". Radosť posádky z Oxfordu musela počkať niekoľko desiatok sekúnd, pretože až cieľová fotografia definitívne určila víťaza.

 

Oxford tak zopakoval výsledok z minulého roka. Avšak v sérii vedie Cambridge 77:71. Chýbajúce jedno víťazstvo ostáva na nerozhodný pretek, ktorého cieľový rozdiel bol oficiálne zapísaný ako rozdiel o 6 stôp.

 

Treťou zvláštnosťou tohtoročných univerzitných pretekov bola účasť najmladšieho veslára v histórii. Welšan Thomas James, medailista z juniorského šampionátu, mal len 19 rokov a vesloval v lodi z Cambridge.

 

Trochu z histórie

 

Veslárske preteky osemveslíc medzi univerzitami Oxford a Cambridge patria medzi najdôležitejšie udalosti v britskom športovom kalendári.

 

Všetko začalo keď sa dvaja priatelia, Charles Merival z Cambridge a Charles Wordsworth z Oxfordu, rozhodli založiť pretek medzi svojimi univerzitami. 12. marca 1829 Cambridge vyzvala Oxford a zrodila sa tradícia. Každoročne vyzýva porazená posádka z minulého roka víťaznú na vzájomný veslársky súboj na rieke Temži. Preteky sa zvyčajne konajú v sobotu, no tohtoročné sa netradične uskutočnili v nedeľu.

 

www.bbc.co.uk, www.eurosport.com

Vladimír Vanek

6.4.2003

Zdieľajte článok:   vybrali.sme.sk linkuj.cz pozrisi.sk facebook.com digg.com linkedin.com del.icio.us google.com mojelinky.sk

Diskusné fórum

Najnovšie príspevky:

Najdiskutovanejšie témy:

Dnes je pondelok 29.11.2021, meniny má Vratko  |  Stránky si práve pozerajú 4 ľudia.