Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Bratislavský samosprávny kraj
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Veslársky klub Sĺňava Piešťany
Oficiálne stránky FISA
Antidopingová agentúra Slovenskej republiky
Oficiálne stránky českého veslovania
Slovenský olympijský výbor

Aktuálne počasie
Platon webhosting

SVZ » Aktuality, udalosti » Archív 2000 - 2003 » 90. ročník Pražských...

90. ročník Pražských primátoriek

90. ročník Pražských primátoriek, ktoré sa konali v dňoch 7.a 8.6.2003 na vodách Vltavy na tradičnej trati na 2km, s malou zatáčkou pod Vyšehradskou skalou, boli ako pre oko divákov, ktorých sa zišlo neúrekom, tak pre veslárov, sviatkom v srdci Europy.

 

Účasť cambridžskej osemveslice, ruskej olympijskej osmy a 100.tisícová odmena pre prvú "amatérsku osmu" (tj.nestrediskovú, neprofesionálnu) v kategorii seniorov lákala na vody Vltavy okrem veslárov a nadšencov veslovania i množstvo návštevníkov Prahy z celého sveta.

 

Účasť mladučkých slovenských veslárov tak popri pretekaniu sa malo možnosť vidieť školu českého veslovania, ktorá v ostanom čase ako na svetových pohároch, MS a MSJ prináša medajle.

 

Najsilnejšiu úroveň i na Primátorkách preukázali veslári a veslárky z Dukly Praha vítazstvom na osemveslici, v skife - Chalupa, juniorskej osme, ženskej osme. Len skif žien vyhrala Slávistka Knapková.

 

Ani lepší čas v rozjazde osiem mužov, ktorý dosiahli ruskí olympionici ani meno povestnej osmy z Cambridge neporušil už po 24. raz za sebou silu osmy Dukly Praha, ktorá priam excelentne zvíťazila, pred ruskou Avokade a reprezentačnou osmou Čiech.

 

Osma Cambridge skončila ako piata, za loďou Slávie Praha, ktorá získala stotisícovú prémiu.

 

Slovenkí veslári v kategorii juniorov, ktorí bojovali v rozjazde a skončili v semifinale, na vlastnej koži spoznali, aké miesto v českom veslovaní má Primátorský pretek. Ako sa z generácie na generáciu zjazdievajú české posádky od dorastencov, dorasteniek, aby vychádzajúc z domácej silnej, otvorene povedané svetovej výkonnosti i cez Primátorky ukázali silu českého veslovania.

 

Verme, že priam hektická atmosféra 90. ročníka Primátoriek a t.č. len účasť naších talentov bude smerovať ku zodpovednejšiej kolektívnejšiej príprave vo väčších disciplínach v slovenských oddieloch u talentovanej mládeže. Zatiaľ len krátkodobá spoločná príprava dvoch oddielov STU Bratislava a zo Šintavy položila, verme, základný kameň, aby slovenské veslovanie opäť dosahovalo dobré výsledky nielen v skifoch (Ľ.Podstupka, J.Žiška), ale i v posádkových lodiach, kde od osamostatnenia sa Slovenska absentuje.

Alexander Dénes

10.6.2003

Zdieľajte článok:   vybrali.sme.sk linkuj.cz pozrisi.sk facebook.com digg.com linkedin.com del.icio.us google.com mojelinky.sk

Diskusné fórum

Najnovšie príspevky:

Najdiskutovanejšie témy:

Dnes je streda 20.10.2021, meniny má Vendelín  |  Stránky si práve pozerajú 2 ľudia.